Dokumenty školy

  • kukni na facebook

Koncoročný výlet na Oravu, 25. jún 2019

Date: júl 1, 2019 Author: admin Categories: Dokumenty školy

Prvou zastávkou na našich potulkách po regióne Orava bol Artikulárny evanjelický kostol v Istebnom. Prekrásny drevený kostolík postavený bez jediného klinca v 18. storočí nám predstavila miestna pani farárka. Vynikajúcu akustiku sme si vypočuli počas toho, ako si pani učiteľka Grenová vyskúšala orgán v spomenutom kostole. Druhou zastávkou bola Oravská priehrada a Slanický ostrov umenia. Po najväčšej priehrade na Slovensku sme sa plavili až na ostrov, ktorý bol pôvodne najvyšším vrchom Slanica, pred zatopením 5 obcí a vytvorením priehrady, ktorá slúžila ako ochrana proti povodniam. Dnes sa na ostrove týči kostol Povýšenia Sv. Kríža, a v ňom expozícia tradičnej ľudovej plastiky a maľby, ako i história zaplavenia obcí. Okrem kostola je tu i zbierka „Oravskej kamenárskej tvorby“ – lapidárium a krížová cesta s 11 zastaveniami. Pri kostole stojí socha Antona Bernoláka, prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny, ktorý pochádzal z obce Slanica. Vo vodnej nádrži Orava sa nachádza i malý vtáčí ostrov so vzácnym výskytom čajok i niektorých druhov kačiek. Poslednou zastávkou bol Artikulárny drevený kostolík v Leštinách pri Vyšnom Kubíne. Takisto ako v Istebnom bol postavený bez klincov a práve tento rok má 331 rokov. Pamiatka je zapísaná medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Takéto kostolíky museli byť postavené podľa určitých pravidiel (artikúl) – postavený bez zvona, z dreva, s vchodom smerom od dediny a za jeden rok. Okolo boli nasadené lipy, ktoré bránili, aby ľudia kostol videli. V tomto kostole bol pokrstený spisovateľ P.O.Hviezdoslav. Na stavbu bolo použité smrekové, jedľové a dubové drevo, ornamenty na kazateľnici a výzdoba v kostole boli zhotovené z lipového dreva. Drevený mramorový strop bol namaľovaný prírodnými farbami z kameňa, kôry a rastlín. Pod kostolom sú krypty, teda hrobky významných ľudí. Za plnohodnotný výklad a prehliadku ďakujem pani Vierke, miestnej občianke. Ďakujeme za výlet, ktorý mal veľký úspech … z čoho sa veľmi tešíme.

 

Stiahnuť celý album